Návod na výměnu struny

Vzhledem k tomu, že strunu do křovineřu vyměňujeme několiktrát za sezonu a vy, naši zákazníci se na nás často obracíte s tímto problémem rozhodli jsme se, že pro Vás připravíme tento stručný návod.

               

Ještě předtím než začname se samotnou výměnou struny, musíme si zvolit tloušťku struny podle přístoje, který máme doma. Kdybychom na křovinořez  se slabým motorem vybrali strunu s velkým průřezem, motor by trpěl a nemusel by tuto zátěž dlouhodobě vydržet. Naopak velmi silný motor by slabou strunu příliš rychle opotřeboval.

                 

Jak tedy na to:

 

Vhodným šroubovákem uvolníme krytku strunového adaptéru. U starších adaptérů je možno víčko uvolnit pouze prsty.

 

V tuto chvíli máme tedy adaptér rozmontovaný. Konstruce adaptéru zůstane na tyči křovinořezu. Od této chvíle budeme pracovat pouze s cívkou skrývající se pod víčkem. Při práci  se sekačkou se nemusíme  bát otočit ji víčkem nádržky dolů, jelikož je  uzpůsobená tak, aby se benzin nemohl vylít ( Pozor: čtyřtaktní motory klasických sekaček se překlápět nesmějí), také se nemusíme bát zalití prostoru válce, běžné hobby stroje jsou dvoutaktní.

 

Do adaptéru odměříme tři až čtyři metry struny. Kdbychom zvolili větší délku, hrozilo by, že se   struna bude vevnitř zasekávat a poloautomatická hlava nebude posouvat strunu ven. Naměřenou délku rozdělíme na dvě poloviny a zahákneme uprostřed za trn v cívce adaptéru.

 

Na adaptéru je vyražena šipka, navíjejte strunu v jejím směru.

 

 

Mnohé by mohla zarazit podlouhlá očka na spodní části cívky. Slouží k jediné věci: když už se blížíme ke konci namotávání, můžeme si udělat očko, které drží navinutou strunu v napětí. Tím se nám uvolní ruce k tomu, abysme mohli lehce manipulovat s druhým koncem. Po celou dobu je totiž potřeba kontrolovat, aby každý z pramenů zůstal namotaný ve svojí polovině cívky. Pokud by se nám struny neorganizovaně křížili, nefungovalo by automatické vysouvání struny

Stejně tak jako u první části struny se po namotání druhé půlotáčky zajistí i zbývající konec. Vzorně navinutou cívku pak nasadíme na adaptér, strunu provlékneme jeho očky. Po usazení na střed pak stačí zatáhnout za konce strun a vytáhnout je ze zajišťovacích oček ven.

Cívku zatlačíme do adaptéru a pak už jen zaklapněte víčko zpět do západek.

Při navíjení struny  nikdy přesně neodhadneme, kolik struny zůstane po výměně  vně cívky. Přebytky tedy ořežeme po roztočení stroje kovovou hranou krytu adaptéru (nebo předem nožem). Pokud nám, ale zbyly příliš dlouhé kusy, je škoda je ořezávat. Když dlaní zatlačíme na těleso adaptéru a zatočíte proti směru navíjení, podaří se vám strunu vsunout zpět dovnitř.